Zajímavé statistiky a fakta o WordPressu (2021) - Apertia Tech

Zajímavé statistiky a fakta o WordPressu (2021)

WordPress od svého uvedení na trh v roce 2003 urazil dlouhou cestu – stejně tak statistiky WordPress, které pomáhají definovat tento výkonný softwarový nástroj.

Nejpopulárnější a nejpoužívanější systém pro správu obsahu na světě nyní spravuje 41,3% všech webů na internetu, ale jen málo lidí mimo komunitu nejvěrnějších uživatelů WordPress zná příběh toho, jak to začalo.

 

Statistiky WordPressu 2020 (pouze Juiciest)

 

WordPress je nejpopulárnější systém pro správu obsahu na světě, který je  součástí 34% všech webů na internetu. Navíc:

 • WordPress má na trhu CMS 60,8% podíl na trhu
 • WordPress ovládá 14,7% nejlepších světových webů
 • Více než 500 webů je vytvářeno každý den pomocí WordPress, zatímco pouze 60-80 denně je postaveno na platformách jako Shopify a Squarespace
 • Adresář pluginů WordPress obsahuje více než 55 000 pluginů
 • WooCommerce ovládá 22% z 1 milionu nejlepších webů elektronického obchodování na světě (e-shop)

 

Takže tady to je – příběh WordPressu:

WordPress původně vytvořili a vyvinuli Matt Mullenweg a Mike Little, kteří byli pobídnuti k akci, když vývojáři ukončili existující blogový software b2/cafelog.

Mullenwegovi i Littleovi bylo jasné, že existuje potřeba elegantnějšího osobního publikačního systému. Ačkoli WordPress byl původně založen na b2 / cafelog, jak Mullenweg, tak Little – a mnoho dalších přispěvatelů open source! – od té doby prošly významným vývojem WordPressu a oddělily ho jako jedinečný od b2 / cafelog.

 

WordPress je postaven na PHP a MySQL a je licencován pod GPLv2, což znamená, že jej může kdokoli volně používat a upravovat. Odhaduje se, že celkové úsilí při vývoji WordPressu trvalo vybudování 151 let s odhadovanými náklady přes 8 milionů dolarů.

 

WordPress.com vs WordPress.org: Jaký je rozdíl?

Pojem „WordPress“ se často používá zaměnitelně, když se odkazuje na dvě softwarové varianty. To znamená, že mezi WordPress.com a WordPress.org existují významné rozdíly, které byste měli vědět, než si vyberete ideální platformu pro svůj projekt.

WordPress.org je systém správy obsahu s otevřeným zdrojovým kódem, o kterém se v tomto článku zmíníme, zatímco WordPress.com je další populární platforma pro blogování se základními funkcemi, ke které lze přistupovat zdarma.

Zatímco WordPress.com používá základní software WordPress.org, zde jejich podobnosti končí.

WordPress.com je plně pro zisk, zatímco WordPress.org nikoli. S plány WordPress.com se uživatelé mohou rozhodnout, že WordPress zvládne technické aspekty provozu webu – včetně instalace motivů a pluginů a směrování názvu domény na váš blog.

WordPress.com však není tak přizpůsobitelný a flexibilní jako WordPress.org, kde se musíte o vše postarat sami (včetně vyhledání hostingu webu a instalace softwaru WordPress). S touto svobodou však přichází i cena, protože to znamená, že se musíte postarat i o méně zábavné stránky webových stránek, jako je řešení problémů s údržbou stránek, pokud váš web náhle přejde do režimu offline.

Se základním pochopením rozdílů mezi těmito dvěma platformami WordPress se podívejme na některé z nejzajímavějších statistik WordPress, které podporují použití WordPressu jako systému pro správu obsahu (CMS).

 

Statistiky využití WordPressu

Následující statistiky WordPress se zaměřují na podíl WordPressu na trhu a další statistiky využití.

WordPress nyní spravuje 41,3 % webových stránek.

Kromě toho, že je WordPress nejpoužívanější, je také nejrychleji rostoucí. Z top 10 milionů webů online je více než 500 webů vytvořených každý den  na WordPressu (oproti 60-80 / den, které jsou postaveny na spravovaných platformách jako Shopify nebo Squarespace).

WordPress k tomu přidává 14,7% nejlepších světových webů.

Mezi tyto špičkové weby patří The New York Times, Spotify, TechCrunch, web The White House, BBC America a dokonce i Facebook Newsroom! Skutečnost, že WordPress může dobře fungovat pro všechny tyto různé entity, svědčí o tom, jak flexibilní je. WordPress může účinně fungovat jako backend pro mnoho různých typů webů, včetně osobních blogů, zpravodajských webů, portfolií a webů elektronického obchodování.

Na WordPressu je publikováno asi 17 blogových příspěvků za sekundu, a pokud někdy pochybujete o popularitě WordPressu, vězte, že měsíčně je provedeno 37 milionů globálních vyhledávání výrazu „WordPress“. Údaje o činnosti WordPress v reálném čase navíc ukazují, že každý měsíc si více než 409 milionů lidí prohlíží více než 20 miliard stránek WordPress s více než 70 miliony nových příspěvků a 77 milionů nových komentářů.

 

Automatická statistika WordPress

Následující statistiky WordPressu jsou spojeny s Automatticem – často označovaným jako společnost za WordPressem, ale to trochu zjednodušujeme. Abychom byli spravedliví, WordPress se neustále zdokonaluje díky práci mnoha přispěvatelů Open Source, kteří nutně nedostávají kompenzaci za čas, který stráví tímto projektem.

Kromě příspěvků do CMS WordPress se Automattic podílí také na řadě projektů, které ovlivňují ekosystém WordPress, včetně Jetpack, WooCommerce, Simplenote, Akismet a Gravatar.

V květnu 2014 byla hodnota společnosti Automattic oceněna na 1,16 miliardy dolarů. V současné době zaměstnává 1 273 lidí pracujících na dálku z celého světa. Kultura vzdálené práce je v této společnosti tak silná, že se lidé přestali objevovat v její kanceláři v San Francisku a Automattic ji zavřel.

Pokud jde o práci na dálku, jedním z nejnovějších projektů Automattic je Happy Schedule, první v řadě nástrojů s názvem „Happy Tools“ – vytvořených na pomoc vzdáleným týmům.

 

Statistiky pluginů WordPress

 

Tyto statistiky WordPress se zaměřují na pluginy. Pluginy rozšiřují základní funkce CMS WordPress a pomáhají uživatelům přizpůsobit jej pro jejich jedinečné potřeby. Na trhu je k dispozici mnoho bezplatných a placených možností pluginů, které vám umožňují provádět WordPress změny, které odpovídají vašemu rozpočtu.

Při publikaci je v adresáři pluginů WordPress více než 55 000 pluginů a denně je přidáváno mnoho nových možností. Vezmeme-li v úvahu vše v adresáři pluginů WordPress, doposud tyto doplňky celkem získaly více než 1 miliardu stažení!

V datech shromážděných od 15. dubna 2016 do 16. dubna 2019 bylo publikováno 18 262 pluginů. Z těchto pluginů:

3% nebyla nikdy aktualizována.

Pouze 30 pluginů publikovaných v posledních třech letech má více než 100 000 instalací. Nejlépe nainstalovaným pluginem je Classic Editor s více než 4 miliony aktivních instalací (toto číslo rozhodně souvisí s využíváním Gutenberga). V nejbližší době následuje Elementor Page Builder s více než 2 miliony aktivních instalací.

Asi 57% pluginů nebylo nikdy hodnoceno (nemají žádné recenze).

76% pluginů má odkaz na domovskou stránku.

47% pluginů má darovací tlačítko.

 

Mezi nejoblíbenější a nejlepší pluginy WordPress všech dob patří:

 

Yoast SEO: Nezbytné pro ty, kteří používají své stránky WordPress jako blog, protože vám pomohou zlepšit celkové SEO skóre vašeho obsahu. Yoast SEO má v současné době více než 176 milionů stažení.

Akismet: Plugin vytvořený společností Automattic k blokování spamových komentářů. Akismet má v současné době více než 133 milionů stažení, pravděpodobně proto, že chytí asi 5 milionů spamů za hodinu!

Jetpack: Další produkt společnosti Automattic, Jetpack, který vám pomůže s marketingem, designem a zabezpečením. Jetpack má téměř 120 milionů stažení.

Zabezpečení Wordfence: S více než 121 miliony stažení tento plugin pomáhá chránit vaše stránky přidáním brány firewall. Wordfence je také skvělá společnost, kterou lze sledovat při aktualizaci nejnovějších hrozeb pro zabezpečení WordPress.

Contact form 7: Tento plugin umožňuje vytvářet jednoduché kontaktní formuláře pro vaše stránky. Integruje se s Akismet, aby se zabránilo spamu, a má více než 112 milionů stažení.

 

Kromě těchto bezplatných možností jsou Visual Composer a Slider Revolution jedním z nejprodávanějších placených pluginů. To by mohlo mít něco společného se skutečností, že jsou dodávány předem zabalené s mnoha tématy dostupnými na Envato Marketu.

Když už mluvíme o Envato Market, CodeCanyon je pluginová divize této společnosti. Na CodeCanyonu je k prodeji více než 6 000 prémiových pluginů. 80% vyhledávání na CodeCanyonu se zaměřuje na funkčnost, což znamená, že lidé hledají konkrétně doplňky, které umožňují posuvníky, kalendáře, formuláře atd.

 

Statistiky WooCommerce

Dalším oblíbeným doplňkem WordPress je WooCommerce, který přidává na web WordPress funkce elektronického obchodování. Provozuje více než 70 milionů obchodů s elektronickým obchodem na WordPress a 22% z 1 milionu nejlepších webů využívajících technologie eCommerce.

Stejně jako WordPress je i WooCommerce zdarma, ale budete muset zaplatit, pokud chcete použít kterékoli z více než 300 rozšíření WooCommerce, které poskytují další funkce, jako jsou vzorové varianty produktů a možnost prodávat předplatné.

Novým vyzývatelem na trhu elektronického obchodování WordPress, který se postaví proti WooCommerce a Shopify, je BigCommerce, který nedávno spustil bezhlavé obchodní řešení pro WordPress. Při vydání má plugin BigCommerce WordPress více než 600 aktivních instalací a každým dnem roste.

Statistiky motivů WordPress

Tyto statistiky WordPress se zaměřují na témata WordPress nebo na soubor šablon a stylů, které definují vzhled a zobrazení webu WordPress.

Stejně jako pluginy jsou k dispozici bezplatná i placená témata. Většina témat WordPress je založena na tom, co vidíte, jsou editoři obsahu (WYSIWYG), kteří uživateli pomáhají vidět změny živě při jejich konfiguraci. Tato funkce byla představena na WordPress a vytvořili ji Shane Melaugh a Paul McCarthy.

Pokud právě začínáte nebo máte jednoduché potřeby, můžete si zdarma stáhnout mnoho témat WordPress který každý rok vydává bezplatná výchozí témata, s jednoduchým názvem představujícím rok vydání (tj. „Twenty Twenty“ ). Nejdříve výchozí témata WordPress byla známá jednoduše jako „WordPress Classic“ a „Výchozí“ (nebo Kubrick).

Pokud máte rozpočet na prémiová (placená) témata, patří mezi nejoblíbenější webové stránky, které procházejí možnosti, trh Envato Market (dříve známý jako ThemeForest).

Když už mluvíme o Envato Market, na tomto trhu jsou desítky designérů, kteří prodali motivy v hodnotě více než 1 milion dolarů. Ve skutečnosti se položka prodává na Envato Marketu každých 5 sekund. Kromě toho je na Envato Marektu více než 11 000 témat, přičemž 70% vyhledávání je soustředěno kolem specializovaných témat.

Mezi hlavní témata prodávaná na Envato Marketu patří:

 • Avada: Responzivní víceúčelové téma s více než 500 000 prodejů.
 • X: Super rychlé téma s více než 200 000 staženími.
 • Enfold: Další víceúčelové téma s více než 181 000 staženími.

93% z prodeje na Envato Market je za responzivní témata a průměrná cena tématu (bez ohledu na tržiště) je 59 $.

Pokud jde o návrh motivu WordPress, nebo jste vývojáři webových stránek, kteří potřebují přístup k několika různým možnostem motivů, průměrné členství v předplatném motivu (pro společnosti jako TeslaThemes nebo Themes Kingdom) si účtuje roční náklady ve výši 145 $ za přístup .

Pokud jde o všechna témata WordPress, nejoblíbenějšími tématy všech dob jsou Divi (6%), Avada (4%) a Genesis Framework (7%).

Pokud se rozhodnete udělat zcela vlastní design webových stránek WordPress, očekávejte, že utratíte mezi 500 a 52 800 USD a více.

 

Statistiky zabezpečení WordPress

Tyto statistiky WordPressu se zabývají celkovou bezpečností WordPressu.

WordPress je obecně považován za bezpečný, ale není to bez jeho podílu na narušení dat. Jelikož se jedná o největší a nejoblíbenější CMS, je také nejvíce náchylný k hackerství.

Sucuri, bezpečnostní plugin, hlásí, že 90% požadavků na vyčištění v roce 2018 pocházelo z WordPressu.

 

Nejběžnějšími malwarovými infekcemi WordPress jsou stahování z disku, pharma hacky, škodlivé přesměrování a odcizení hesel.

Podle různých zdrojů:

41% útoků WordPress je způsobeno chybou zabezpečení na hostitelské platformě.

52% zranitelností WordPress se týká pluginů WordPress.

84% všech bezpečnostních chyb na internetu je výsledkem skriptování mezi weby nebo útoků XSS.

39% zranitelností WordPress je způsobeno skriptováním mezi weby (XSS), 37% je způsobeno využíváním jádra WordPress a 11% útoků je způsobeno tématy WordPress.

44% hackerství bylo způsobeno zastaralými weby WordPress.

K největšímu narušení dat, které zasáhlo WordPress, došlo v roce 2011, kdy bylo kvůli útoku napadeno 18 milionů uživatelů.

Dalším z největších narušení dat, který WordPress zasáhl, byl Panama Papers Leak v roce 2016, který ovlivnil 2,6 TB dat, 11,5 milionu dokumentů a 4,8 milionu e-mailů. A příčinou? Web, na kterém nebyla spuštěna nejnovější verze pluginu Slider Revolution.

Doplněk iThemes Security měl doposud nejironičtější narušení bezpečnosti.

Aby nedocházelo k narušení dat, jako jsou ty popsané výše v tomto seznamu statistik WordPress, je důležité, aby uživatelé udržovali své jádro WordPress, pluginy a témata konzistentně aktuální.

 

Statistiky komunity WordPress

 

Komunita WordPressu je různorodá a skládá se z lidí, kteří zastupují mnoho různých věkových skupin, ras, prostředí a dovednostních skupin – které spojila vzájemná láska k softwaru. Komunita WordPress je obecně známá jako užitečná a přátelská, přičemž mnoho jednotlivců přispívá k aktualizacím softwaru a zapojuje se do organizování bezplatných akcí, které lidem pomohou dozvědět se více o používání WordPress.

WordCamps jsou neziskové akce organizované dobrovolníky z celého světa. Události WordCamp mohou představovat města, regiony nebo dokonce země. Nová místa jsou přidávána pravidelně, jak členové komunity, aby převzali odpovědnost za organizování akcí, podle zvýšených požadavků v oblastech, které dosud nemají zavedený WordCamp.

První WordCamp zorganizoval v roce 2006 Matt Mullenweg v San Francisku. K dubnu 2021 bylo 990 WordCamps v 73 městech, v 65 zemích a na 6 kontinentech.

Akce WordCamp mají za cíl být přístupné co největšímu počtu účastníků, přičemž vstupenky se prodávají za pouhých 40 $ po dobu 2 dnů. Tyto poplatky pokrývají logistické náklady, jako je použití určitého místa – reproduktory nejsou hrazeny. Globální a místní sponzoři pomáhají dotovat náklady na vstupenky, aby byla účast dostupná.

Pokud zmeškáte událost WordCamp, které jste se chtěli zúčastnit, můžete sledovat záznamy rozhovorů na WordPress.tv.

WordCamps se zrodily ze setkání WordPress, což jsou menší a intimnější setkání WordPress. Na Meetup.com je oficiální účet pro setkání WordPress, který má 740+ přidružených skupin setkání a více než 370 900+ členů.

Kromě WordCamps patří mezi nejoblíbenější události WordPress:

 • WPCampus
 • WooConf
 • Pressnomics

 

Vydělávejte pomocí statistik WordPress

Existuje několik způsobů, jak vydělat peníze pomocí WordPress, a mohou být velmi lukrativní. Čtvrtina uživatelů WordPress vydělává na plný úvazek z CMS.

Mezi způsoby, jak vydělat na WordPress, patří:

 • Být vývojářem / designérem WordPressu, tvůrcem / vývojářem pluginů / motivů, hostitelskou společností, SEO profesionálem (nebo agenturou) a spuštěním služby údržby WordPress.
 • Polovina tvůrců motivů WordPress na Envato Market vydělala alespoň 1 000 $ měsíčně a 5% vydělalo 10 000 $ měsíčně. Méně než 4% všech témat na Envato Market vydělalo méně než 1 000 $.
 • Vývojáři WordPress účtují kdekoli mezi $ 20 – $ 100 za hodinu (spodní část spektra zahrnuje lidi ze zemí s nižšími životními náklady).

 

Souhrn

WordPress, který byl vytvořen v roce 2003, je nyní starší 15 let. Od svého původního vzniku se hodně změnilo, ale základní funkce platformy – umožnit uživatelům zakládat vlastní blogy – budou vždy součástí tohoto nástroje. Také se v průběhu času vyvíjel a nyní ho používají všechny různé druhy společností, od Enterprise po společnosti Fortune 500.

Zdroj: https://kinsta.com/blog/wordpress-statistics/ 

Kontaktujte nás