WordPress je lego, které ale můžeš přeplácat a spadne. Proč? - Apertia Tech

WordPress je lego, které ale můžeš přeplácat a spadne. Proč?

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lego_Color_Bricks.jpg

WordPress je lego, které ale můžeš přeplácat a spadne. Proč?

Když jsem dostal své první krabičky Lega, stavěl jsem podle návodu. A jak Lega přibývalo, přibývalo kreativity. Takže některé výtvory dopadly spotřebováním všech součástek, ale jejich estetický vzhled a následná funkčnost byly blízko podlaze.

Podlaze, ze které jsem pak sbíral na jednotlivé kousíčky rozbitý model. A po desítkách pokusů jsem se naučitl svoje postupy. Jak model zpevnit, nepřeplácat, a přesto dosáhnout svého vysněného cíle.

Ano, chtělo to praxi.

A stejně tak chtělo praxi, když jsem poprvé dostal do ruky systém Joomla! S jeho ekosystémem pluginů. Byl jsem před sedmnácti lety stejný, jako někteří naši současní klienti. Dostal jsem do ruky virtuální Lego. Dostal jsem systém, který se dal lepit. Kostičky byly zdarma. Moc jsem tomu nerozuměl, ale více je přeci vždy více, tak šup tam všechno, co mělo v popisku, že systém bude lepší. Rychlejší. Hezčí. Bude zákazníkům víc prodávat. Bude se snáze spravovat. Bude překladatelný. A bude na podlaze.

Stejně jako kostičky přeplácaného modelu, se totiž přeplácaný systém rozpadá. Neplatí to jen o Joomlách, WordPressech a dalších, ale také o SOA modelech architektur a celkově o komplexních systémech. Přeplácáš-li, zahyneš.

Pro začátečníky je to vždy lákavé. Nacpu tam vše, co vidím. Všude psali, že to systém zlepší. Takže dohromady z toho bude krásný dort. Výborný. Jako u pejska a kočičky. Přesně tak to dopadne.

Když vím, co která komponenta a kdy přesně dělá, můžu komponent mít mnoho. Protože mohou být vytvořené tak, že se jednoduše nezapínají tehdy, když nemají. Ale jako začátenčník nevím a netuším. Takže přeplácám.

Ale bez zkušenosti se toto těžko vysvětluje. Nemusí totiž jak bylo psáno výše platit, držet se naprosto extrémního minima a myslet si, že tím vše spasím. Někdy je vhodné funkce rozdělovat mezi komponenty. A naopak může být jeden komponent mohutný a opět mi celou stavebnici rozbíjí. Protože si virtuálně přilepím mrakodrap k základům určeným pro kadibudku. A tak to opět spadne.

Proto je důležité držet se návodů. Chápat souvislosti. Mít načteno a nastudováno. A mít rovněž praxi. Lidé, kteří přeplácali, nebo naopak nedoplácali totiž rádi tvrdí, že ten či onen systém je naprosto k ničemu. Nebo programovací jazyk, který zkusili jednou či dvakrát a nevyhovuje momentální náladě. Takže je jednoduše na vyhození. A nikdy více. Kupříkladu to ošklivé PHP, které z nějakého záhadného důvodu vládne nasazení na serverech. A to věru nějakých 78% ku 8% u druhého ASP.NET Ale z pohledu všeználka je zajisté k ničemu.

Nekupujte si Lego Technic a nemixujte ho s Lego Duplo. Přečtěte si návod a svůj systém udržujte vyvážený. Návody se nachází především na anglicky psaném webu. V našem rybníku chcípá v tomto ohledu kapr dalo by se říct.

 

…………………………..

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile.

Nyní je spolumajitelem společnosti WYR, s.r.o., která má více značek a implementuje Open Source do společností

WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je CRM systém pod Open Source licencí, který  implementujeme do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.

Kontaktujte nás