Tabulkový procesor (nejznámější je Excel) je ze sedmdesátých let. A celý tento koncept používá mnoho firem dodnes. Klikáním a bez programování lze v současném Excelu dosáhnout velmi uspokojivých výsledků evidence dat, kalkulací, dokonce se dají v Excelu malovat Ganttovy diagramy. A to vše s velmi málo až téměř žádným programováním.
Excel tudíž z mého pohledu lze označit za prapředka NoCode platforem. Manažerský nástroj, který businessu poskytuje možnost pracovat velmi efektivně s daty. Některé ERP systémy dokonce vypadají jako by Excelu z oka vypadly.
Co je ale principem NoCode platforem? Obecně? Lze říci, že jde o vysokou úroveň abstrakce a univerzálnosti. Rovněž vizuální prezentace a ovládání. Programování klikáním.
Mnoho současných NoCode platforem jako je Zapier nebo u nás vyrobený Integromat – v současnosti se přejmenovali na Make.com, se snaží o provazování Google Sheetů, emailu, Twitteru, Facebooku a veškerých velkých aplikací majících REST API. Využívají cizí velké stavební bloky jako je třeba onen zmiňovaný tabulkový procesor a provazují akce v jednotlivých systémech naklikáváním takzvaných scénářů.
Excel se drží v mnoha firmách přesto, že je princip tabulkového procesoru čtyřicet let starý. Není potřeba programátorských znalostí a lze klikáním vkládat vzorce, agregovat data, filterovat data a obsluhovat tak v podstatě svou malou firemní databázi. Navíc je rozhraní celkem jednoduché a na čtvercovou síť jsou lidé zvyklí od základní školy. Tabulková prezentace dat proto dává smysl.
Co ale Excelu chybělo a principielně chybí?
- Jednoduchá kooperace nad spravovanými daty s omezením práv.
- Jednoduchá možnost definování další vrstvy a tou je datové workflow. Cokoli se stane s daty v Excelu, stalo se pouze v Excelu a nelze jednoduše naklikávat navázané procesy – kupříkladu pošli email, pokud se změní celkový součet v tabulce prvního sheetu ve sloupci B.
- Online dostupnost Excelů byla nahrazena Google Docem, kdy lze pracovat ve více lidech na jedné sadě tabulek, ale již trochu chybí možnost programového přistupování k datům pomocí moderního rozhraní REST API.
- Velké datové sady o milionech záznamů se v Excelu spravovat nedají.
U nás ve firmě se proto snažíme o E2.0 Principy tabulek z tabulkového procesoru s rozdílem, že lze spravovat miliony záznamů, systém je propojený s okolím, lze naklikávat takzvaná workflows, která na pozadí spouštějí úlohy na základě změn dat v systému, systém je kompletně spravovatelný přes REST API rozhraní, disponuje právy do pole, je vhodný pro evidenci veškerých dat, které firmy evidují do teď v excelových tabulkách, ať jsou to mzdy, jízdy, projekty, úkoly, nákupy, prodeje, zboží a produkty, služby, dokumenty s verzemi, historie cen, vydané a přijaté faktury a můžete doplňovat do nekonečna veškerá data, která jste kdy evidovali v tabulkách excelů. Bez znalosti programování tato data propojovat, tvořit grafy, klikáním definovat byznysové procesy, exportovat data na e-shop či pro svůj účetní systém, zobrazovat události v kalendářích nebo cokoli dalšího potřebujete pro chod vaší firmy a stále to evidujete v Excelu.
Univerzálně pro jakékoli typy dat, jakékoli množství dat, online a pro neomezený počet uživatelů.
Kontaktujte nás, pokud chcete systém představit blíže – www.autocrm.cz