Od malička jsem se rád šťoural. Nepřežily to zapalovače, pár hraček, pár motorků, spusta lega odešla do plastového nebe.
A pak jsem měl rád ekonomické věci. Takže když máma koupila pračku s doživotní zárukou, ohřálo mi to srdce. Do háje to musí být kvalita. Tak ti si věřej. A to je respekt.
Teď, když čistím PS4 synovi, tak se hodně vztekám. Co nejvíc nestandardní šroubečky a co nejvíc nálepek – při stržení bude porušena záruka. Dvouletá. Takže už je stejně po ní.
Jakou souvislost to má s ekologií? Jednoduše udržitelnost. A to jak u doživotně peroucí pračky, tak u krabiček, které se naopak udržovat nedají a jejich životnost je plánovaná. Na dva roky.
Už vám někdy prodali auto, kterému nemůže zkušený mechanik opravit motor? I na tomto poli myslím dochází k uzavírání, ale ani by nás nenapadlo, že auto bude navždy muset do autorizovaného servisu.
U hardwaru už naše vnímání výrobci hodně posunuli v čele s Applem směrem – to můžeme opravovat pouze my. I po záruce pouze my, protože se do toho jednoduše nikdo nedostane. A taky na vás pěkně vyvaříme.
Nebo to rovnou zahoďte. A kupte si krásný nový lesklejší stejně neopravitelný přístroj. A tak pořád dokola. A ne ať vás napadne, že by onen přístroj chtěl někdo jiný opravovat a nedej Steve Jobs vylepšovat.
A se softwarem se to má naprosto stejně. Plaťte, plaťte, plaťte nám do nekonečna a až z toho samou všežravostí a nenažraností zkrachujeme, pouze přejděte k jinému dodavateli a postavte si všechno na zelené louce znovu.
Ty spálené hodiny programátorů, snězenou pizzu, vypité kafe, vyplýtvaný proud, opotřebované počítače – to vše si započtěte do ztrát a to dokonce ztrát pro naši planetu. No a vše znovu a lépe.
Otevřený software je udržitelný. To znamená ekologický. Ekonomický. Znamená to bezpečný z pohledu možnosti změny dodavatele v případě nutnosti či potřeby. A to třeba dokonce pozitivní potřeby.
Některé malé firmyčky nasazují jiným malým firmičkám otevřený software ať již pro správu webu nebo firemních databází čehokoli. No a pokud zákaznická firmička vyroste, je možnost přejít k většímu dodavateli, který ale nepotřebuje vše od základu měnit.
Proč firmy jako Google, Facebook, LinkedIN, Amazon, Yahoo a mnoho dalších používá otevřený software? Dává ho k dispozici komunitám, pracuje na Androidu, platí penězi vývojáře něčeho “zdarma”.
Protože otevřený software ma hlubší logický smysl. Udržitelnost, přehlednost, předatelnost.