Jak ušetřit za licence ve Vaší společnosti aneb čím nahradit licencovaná řešení těmi, které jsou pod Open Source licencí - Apertia Tech

Jak ušetřit za licence ve Vaší společnosti aneb čím nahradit licencovaná řešení těmi, které jsou pod Open Source licencí

Co se v článku dozvíte?

  1. Historie a proč je Open Source tam, kde v tuto chvíli je a proč je budoucnost pouze v nástrojích Open Source
  2. Čím nahradit MS Windows?
  3. Čím nahradit MS Office?
  4. Čím nahradit Oracle?
  5. Čím nahradit na míru vyvinutá webová řešení pro prezentace či e-shopy?
  6. Čím nahradit Slack?
  7. Čím nahradit SalesForce?
  8. Čím nahradit Microsoft Project?
  9. Čím nahradit telefonní ústřednu?
  10. Čím nahradit software pro infrastrukturu a její management?
  11. Čím nahradit business analytické nástroje?
  12. Čím nahradit kreslící a grafické programy a diagramové programy?
  13. Čím nahradit NoSQL databáze?

 

 

Pro začátek a lepší pochopení problematiky je třeba zabrousit do historie software. Společnost SAP existuje od roku 1972. Společnost Oracle od roku 1977, Microsoft 1975.

Vývoj software je náročná disciplína, která se v mnoha aspektech přibližuje nebo vítězí jako nejsložitější lidská činnost. Programátoři musí chápat od jednoho bitu až po komplexní programy stávající z milionů řádků kódu. Pro představu Bible má 31 102 veršů, což teoreticky můžeme dát jako ekvivalent řádkům kódu co se objemu týče. Linuxový kernel má 27 800 000 řádků kódu.

Je zde ale jeden rozdíl. Linuxový kernel je velmi komplexní mechanismus popsaný textem. V Bibli když je chyba, tak ji člověk dokáže svým mozkem eliminovat. Překlep, nesprávné pořadí slov, špatný překlad. V software se v případě Linuxového kernelu zhroutí počítač, pokud se samozřejmě jedná o závažnou chybu. A to se nebavíme o auditu Bible z hlediska bezpečnosti, udržování verzí, rozvoje dalších funkcí, celkové architektuře, jednoduchosti čtení, obměňování autorů veršů aka řádků kódu a tak dále.

 

 

Čili teď máme představu, jak asi řádově náročný je vývoj software. Pro laika jedním slovem enormně. A proto jsme si na začátku článku psali o historii a historickém založení firem. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl zcela jiný svět IT a duševní vlastnictví firem, které vyráběli sofware a žili z jeho prodeje muselo být podle jejich vidění světa bezpodmínečně chráněno. Velkou roli hrála cena hardwaru, kdy svět byl nastaven tak, že jeden stroj – počítač – byl natolik vzácný a drahý, že bylo mnohem levnější najmout dvacet programátorů s děrovými štítky, kteří dnem a nocí optimalizovali strojový kód, aby průběh programu byl co nejefektivnější. Jinými slovy programátoři byli levní oproti ceně strojů. I tak vývoj kvalitních produktů a strojů zabral celá osmedsátá léta a v devadesátých letech se firmám Oracle, Microsoft, SAP a dalším s uzavřeným autorům software začala jejich snaha enormně vyplácet a stali se nejbohatšími firmami na světě. Jejich produkty byly takzvaně “mature” – dospělé. A firmy dojili a dojily zákazníky, protože mohly.

 

 

Microsoft označoval Linux, který započal svou existenci v roce 1991 za rakovinu. Linux nastoupil o 19 let později oproti SAPu či o 17 let později oproti Microsoftu. Byl tam enormní skluz v čase. Nastoupit ale mohl proto, že se zlevnili PC. Studenti v západním světě mohli místo studia na vysoké škole psát programy, což je mnohdy bavilo o dost více. Místo hraní si s legem si hráli s mechanismy ve svých hlavách a popisovali je oněmi řádky kódu zmíněnými výše. A protože to dělali z vášně pro hru a věc samou, dávali své zdrojové kódy oproti zmíněným firmám plně k dispozici a to včetně práva úprav. Linux, MySQL, PostgreSQL, Python, Java, Ruby, PHP – téměř vše v roce 1995. Dvacet let skluz. Jednotlivci či malé skupinky programátorů oproti gigantům.

A začalo docházet k několika trendům. Počítače PC a tím pádem podomácku stvořené servery se začaly enormně zlevňovat. Programátorů tím pádem mohlo z řad hobistů, studentů a dalších lidí přibývat. A tito nechtěli platit za relační databáze, které do té doby ovládal Oracle miliony. A tak brali, co bylo na trhu. S nástupem internetu pro své webové projekty především databázi MySQL.

A nástup internetu vše časem obrátil naruby. Hoby programátoři se zorganizovali do skupin, Linus Torvalds autor Linuxu vytvořil Git, v návaznosti vznikl GitHub. Před osmnácti lety začal jistý student z USA tvořit na PHP a MySQL svůj školní projekt Facebook. Nepoužíval Oracle, nepoužíval servery IBM. V současné škále by se FB za Oracle nedoplatil. A tak používá svou upravenou MySQL, které říká MyRock do dnes jako hlavní databázi.

O databáze jde především. Světu, kde vládl Oracle svou relační databází po mnoho desetiletí a kde Microsoft svou mocí peněz byl schopen do ekosystémů korporací protlačit svou MS SQL, se ale již dávno přestaly líbit ceny. Dojení uživatelů a “jízda na starém prkně” založeném v sedmdesátkách a filozoficky spadajícím do devadesátek. Prodej, zamkni, doj, nedovol odejít, nedovol nic změnit. Filozofie Oraclu, SAPu, Microsoftu a Apple si s nim vůbec nezadá. Toto v ČR velmi rádo přejalo portfolio firem nabízejicích tazkvané ERP. A protože jsme s IT v ČR začali pořádně až v devadesátkách, máme celý trend posunutý. Čili ona ERP vládla okolo roku 2000 – 2010. Stejný model prodej s medem kolem pusy, zavři, zamkni a doj.

Linus Torvalds – zdroj Wikipedia https://cs.wikipedia.org/wiki/Linus_Torvalds

 

Ale banda šílenců, kteří dnem a nocí pracovali na svých hoby projektech se transformovala do organizovaných armád pod vedením enormních ikon a generálů. Linus Torvalds v čele nyní nejpoužívanějšího kernelu na světe a k němu navázaných distribucí operačního systému Linux, který Valve v roce 2022 nasazuje na svůj handheld Steam Deck, kdy výkon her, což byl primární argument hráčů, proč nepoužívat Linux, je naprosto srovnatelný se ztrátou 4% výkonu oproti Windows. Kompatibilní vrstva Wine s rozšířením Proton dokáže nyní rozjet téměř jakýkoli software určený primárně pro Windows na Linuxové distribuci. V tomto případě Arch Linux.

Android? Linux. Válka o prohlížeče? Microsoft ji vzdal, stáhl ocas a začal používat Chromium, což je open source prohlížeč, a jen ho přejmenoval na Edge. V současnosti tedy zbývá jediný uzavřený prohlížeč a to Safari. A dokonce toto je také stavěno na Webkit open source základu.

Nejbezpečnejší systém světa? Striktně otevřené OpenBSD. Theo de Raadt jako ikona bezpečného software, který nepustí jediný bit zavřeného kódu do svého OpenBSD. Rasmu Lerdorf původní autor PHP umožnil generacím středoškoláků začít svůj první projekt v PHP. A umožnil gigantu Pornhub existenci. Ano – enormní weby s miliardovými zobrazeními beží na PHP. Ať už to byl v počátku Facebook či momentálne PH.

 

Ale dojení gigantů se muselo přesunout. A protože reagovali na situaci, tak momentálně využívají triku v dojení klientů, kterému říkají SaaS. Software as a service. Nebudeme klienty zamykat na jejich serverech či uživatelských stanicích, zamkneme je v “cloudu”, kterému interně říkám klaun. Protože jsem je stavěl. Jedná se o marketingový buzz word, který znamená “více serverů než jeden”.

 

Přehled List – Čím nahradit komerční licencovaná řešení ve Vaší společnosti

Čím nahradit MS Windows?

    • Ubuntu https://ubuntu.com/ – uživatelsky přívětivější, bez virů, se Steamem na hry a případně možností přes Wine emulátor spustit téměř jakoukoli aplikaci běžící pouze na Windows
    • znám v ČR firmu, která má stovky zaměstnanců a používá výhradně Ubuntu na všech stanicích a terminálových počítačích

Čím nahradit MS Office?

Čím nahradit Oracle?

Čím nahradit na míru vyvinutá webová řešení pro prezentace či e-shopy?

    • WordPress – 48% trhu a v top 10 000 webech zastoupen na 38% toto žádný jiný systém CMS nemá a zdaleka se tomuto nepřibližuje

Čím nahradit Slack?

Čím nahradit SalesForce?

Čím nahradit Microsoft Project?

Čím nahradit telefonní ústřednu?

    • Asterisk

Čím nahradit software pro infrastrukturu a její management?

Celá enormní plejáda software

Čím nahradit business analytické nástroje?

Čím nahradit kreslící a grafické programy a diagramové programy?

Čím nahradit NoSQL databáze?

 

Na GitHubu v současnosti existuje více než 200 000 000 repozitářů s kódem. Proto nelze vyjmenovat ekvivalenty všech softwarů, ale v otevřeném světě lze vždy hledat řešení. Vychází se ze zcela opačného paradigmatu než je tomu u monolitických a koncepčně zastaralých řešení. Jedná se o princip rozdělení problematiky na menší části, volby řešení pro jednotlivé části a následného spojení. Toto si společnosti jako SAP svoji filozofií nemohou dovolit, a proto vyvíjejí všechno takzvaně inhouse. Aby celý jejich ekosystém stejně jako ekosystém Microsoftu byl schopen fungovat jako celek.

Toto byl také jeden z tajných důvodů, proč měl microsoft na začátcích internetu okolo roku 2000 naprosto nekompatibilní a rozbitý prohlížeč, který nesplňoval žádné webové standardy. Protože příkazem od vedení měli za úkol udržovat klienty zamčené. Uzavřené a s nemožností zmigrovat. Válka o prohlížeče probíhala již od roku 1996 a vizionářům bylo jasné, že jednoho dne se stane počítač pouze terminálem a veškerá data budou v onom zmiňovaném “cloudu”. Čili v datacentrech a přístup k nim bude probíhat přes tenký klient. Přes hloupou univerzální věc, která umí zobrazovat standardizované v našem případě HTML, obarvit to přes CSS a rozhýbat pomoci Javascriptu. Zbytek již je na aplikacích na serverech, kde se v současnosti usadil jako král komunikace standard REST API. Bohužel nemá zastandardizované datové struktury, aby vývojáři obou stran čili komunikujících aplikací měli zjednodušenou a urychlenou práci a tak se toto nahrazuje berličkami typu GraphQL. Ale otevřenost, propojitelnost, levný hardware, kdy v současnosti je mnohem efektivnější koupit či si pronajmout deset serverů než nutit programátory optimalizovat enormně složité algoritmy – to je rok 2022. Je to věk otevřených řešení, kdy končí paradigma namaž med kolem pusy, zavři klienta, v žádném případě mu neumožni někam zmigrovat a aplikace musí kupovat u nás, proto mu nedáme možnost používat REST API – co kdyby chtěl ve finále svá data někam převést, zlevnit provoz, zestandardizovat procesy.

2022 – věk Open Source.

 

…………………..

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile.

WPDistro#1 na trhu na WordPress. WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je inteligentní CRM modeler pod Open Source licencí, který firma implementuje do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.

Mailuju.cz – je systém na rozesílání newsletterů, který se na světovém trhu rozvíjí více jak 9 let. Můžete neomezeně mailovat.

Data v bezpečí – analytické a datové nástroje

Kontaktujte nás