EDALNICE.CZ JE NA WORDPRESSU! WORDPRESS WEB ZA 300 000 000? | DVĚ TVÁŘE - Apertia Tech

EDALNICE.CZ JE NA WORDPRESSU! WORDPRESS WEB ZA 300 000 000? | DVĚ TVÁŘE

Když probíhal takzvaný hakaton a firma XY si dělala reklamu říkal jsem, že bych web udělal na WordPressu za 1 hodinu a sám.

https://www.youtube.com/watch?v=wzJdGtkvFk8 – zde je důkaz.

Jsem rád, že se stát inspiroval. Nevím, kdo jim poradil WordPress, ale je to správná a jediná cesta pro nejen stát, ale také komerční sektor. Otevřený kód, jednoduchý onboarding uživatelů, tisíce postupů, tisíce vyřešených webových scénářů.

Toto vše má především zrychlovat, zjednodušovat a také zlevňovat vývoj. Celá práce má být předatelná jakékoli další třetí firmě. Tak tvoříme weby my. Snažíme se o to z podstaty věci a filozofie Open Source kódů. Vše mít jasně řečeno.

Zhodnocení edalnice.cz je asi následující.

Co je skvělé?

• Stát použil otevřený kód, který má především dodávat výhody popsané výše
• Webdesign je subjektivní názor, ale vypadá téměř funkčně – až na některé UX nedodělky jako je třeba článek v popupu – asi chtěli být moderní

Co je horší?

• Nepoužili WooCommerce pro prodej

Bod výše musím rozebrat. Velmi dobře se vyznám ve vývoji a nasazování software. A když se řekne WordPress, každý si představí bastl v PHP – nefunkční dětskou hračku. Tady je celkem jedno, že si představují zcestnou věc, ale uniká jim velká podstata a tou jsou databáze „za WordPressem“. Vzhledem k tomu, že WordPress běží jedině a pouze na MySQL, je databáze předem daná – Open Soure, čili zdarma a tím pádem se jádro problému neprodražuje, pokud se použije WooCommerce, který je pouze e-shopovou extenzí WordPressu.

Věřte, že na argumenty typu – ale MySQL to nedá – tam je 5 000 000 značek a stejný počet uživatelů – tak na tyto mám pouze jednu odpověď. Facebook. Kolik ten asi tak má uživatelů a záznamů v databázi? A jedna z jejich primárních databází vždy byla a je MySQL. Svého času měli největší clustery na světě.

Takže takzvaně „embedovaný“ formulář, který po vyplnění odesílá data do „naprogramovaného e-shopového řešení kdesi na backendech“ je zcela mimo mísu.

Protože z mé zkušenosti již ruka zaplouvá do rukávu. A již se koupil Oracle za 1 milion!!! korun za 1 jádro za 1 rok. Popřípadě MSSQL, která má pouze 1/4 cenu. Muselo se naprogramovat „e-shop“ řešení, které v podstatě dělá to, že ukládá uživatele, který zakoupil známku, zapíše k němu značky a platnosti.

Toto je extrémně jednoduché databázové schéma pro studenty středních IT škol.

Další technický argument, který se bude prezentovat jako velká položka u závěrečné ceny je náročnost na propojení do systémů policie a dalších.

Opět naprostý nesmysl. Zjednodušeně a skutečně funkčně jde jen o jediný dotaz – milý policista napíše do formuláře (nebo to za něj udělá automatická kamera, která umí číst značky aut) požadavek, který se odešle do takzvaného API můstku – čili interfacu do oné magicky předražené databáze a ten pouze odpovídá – platný, neplatný. To je celé. Naprosto žádná magie.

Ptáte se – jak rychle se dá vyhledávat v pěti milionech řádků? V řádech milisekund. V naprosto nejhorším scénáři se dá použít Elasticseach opět open source databáze, u které si ale nejsem jistý, jestli by v takto jednoduchém případě vůbec něčemu pomohla oproti vytuněné MySQL.

Ptáte se tedy na tu druhou tvář, kdy tou první je použití skvělých technologií a konečně možná průlom v myšlení mnoha lidí směrem k otevřeným řešením?

Onou druhou tváří je naprosto, ale naprosto nesmyslná cena. Všichni tušíme, proč je takto vysoká. Ale to je za mne jen jedna polovina zlé tváře.

Druhá a stejne hrozná je odevzdávání dat. Stát by totiž měl používat všude otevřená řešení práve z důvodu možnosti kontrolovat naprosto všechna data. Nikomu neodevzdávat jediný bit. Což se zde naprosto neděje a frikulínsky se využívají Google analytics. Google je ta chudá firma, která potřebuje každý zmíněný bit dat pro své účely, aby mohl dále chudnout.

Existují opět otevřená řešení na datovou analytiku – kupříkladu námi používané Matomo, kdy nikomu nic neodevzdáváte.

Za mne – skvělá technologie využitá ke krádeži za bílého dne na druhou.

Kontaktujte nás