7 praktických tipů, jak vyzrát na SEO nejen na WordPressu - Apertia Tech

7 praktických tipů, jak vyzrát na SEO nejen na WordPressu

SEO (search engine optimization neboli optimalizace pro vyhledávače) se může rychle změnit v noční můru jakéhokoliv webu nebo e-shopu. Také ho ale můžete využít ve svůj prospěch. Stačí dodržovat určitá pravidla a využít zkušenosti profesionálů, kteří ve WordPressu optimalizují SEO pro své klienty na denní bázi.

 

V rámci WPDistro myslíme na SEO už od začátku procesu tvorby vašeho webu. Osvojili jsme si několik základních technik, které nesou dlouhodobě úspěch a které našim klientům radíme a implementujeme. Nyní se o ně v tomto článku podělíme i s vámi. Toto je pouze 7 technických bodů. Aby klient organicky prodával, tak je potřeba ještě spousta dalších věcí. 

 

1. Klíčová slova

 

Základní a jednou z nejdůležitějších věcí je práce s klíčovými slovy. Ty musí totiž přesně vystihovat obsah vašeho webu. Největší váhu mají klíčová slova v doméně. Čím dále pak jdete v URL odkazu od domény, tím více klesá vliv na skóre. Skóre je rozhodující pro určování pořadí, v jakém vyhledávače jednotlivé webové stránky zobrazují. 

 

Kromě již zmíněných klíčových slov uvnitř URL odkazu, a zejména pak v doméně, je potřeba uvádět vybraná klíčová slova také v nadpisech a v samotném textu. Zde už je ale potřeba pracovat s určitým poměrem a nepoužívat klíčová slova zase až příliš. To by se na výsledném skóre projevilo negativně.

Důležitá je zejména zkušenost, experimentovat se moc nevyplácí.

 

2. Technické zpracování textu

 

Může to působit jako banalita, ale opravdu je nutné dávat si pozor například na to, aby byl na stránce jediný nadpis úrovně H1, aby všechny nadpisy měly správnou délku a vyskytovala se v nich klíčová slova. Bez dodržování těchto jednoduchých pravidel váš web bude ztrácet drahocenné body a bude se zbytečně posouvat ve vyhledávání níže.

 

 

3. Metapopisy

 

Myslím, že všichni víme, že jsou metapopisy důležité. Jedná se totiž o text, který se na Googlu a Seznamu zobrazuje u výsledku hned pod odkazem. Právě z něj mají zákazníci možnost podrobněji se dozvědět, co na vaší stránce najdou.

U stránek a článků doporučujeme metapopisy vkládat ručně, u e-shopů s velkým množstvím produktů je vzhledem k jejich objemu rozumné metapopisy generovat automaticky z popisu produktu.

 

4. Mikrodata

 

Mikrodata doplňují základní prvky HTML o strojově čitelné značky pro vyhledávače. Tím pomáhají vyhledávačům a webovým prohlížečům lépe pochopit, jaké informace jsou obsaženy na webové stránce, a poskytnout lepší výsledky vyhledávání.

Vendorem tohoto systému a tvůrcem podoby mikrodat je schema.org. Na jejich oficiálním webu naleznete kompletní seznam všech dostupných typů.

 

Díky mikrodatům vyhledávače ví detailní informace o produktech (například cenu, značku, kategorii, skladovou dostupnost a hodnocení u produktu, žánr, režiséra a hodnocení u filmu, atd.) a mohou je zobrazit přímo ve vyhledávání.

 

 

Ukázku toho, jak Google s mikrodaty pracuje a kde je zobrazuje, můžete vidět na tomto obrázku. Jedná se o jednoho z našich klientů, společnost Reclar. I díky pečlivě vyplněným mikrodatům se tento produkt ve vyhledávání umístil hned na druhém místě. Zákazník navíc hned vidí potřebné informace, které zvyšují důvěryhodnost produktu a přitáhnou jejich pozornost právě k tomuto odkazu. 

 

5. Návštěvnost a backlinky

 

Návštěvnost je extrémně důležitá, Google ji totiž zohledňuje velmi vysokým skóre. Nesmí se však jednat o nárazovou návštěvnost (jedna soutěž na facebooku s velkým počtem kliknutím a pak dlouho nic).

Web Auto Jaromír Soukup se dostal i přes nedostatek textu před všechny ostatní weby za 14 dnů jen díky enormní návštěvnosti. Stačila k tomu inzerce v televizi. Stáří domény bylo v tu dobu jeden týden. (tento web nespravujeme a od předání na něm došlo k obrovskému množství změn, do kterých my nezasahujeme. Mají vlastního interního WP developera.)

 

U backlinků funguje jiný princip. Jedna konkrétní stránka z domény získává skóre za všechny odkazy, které na ni vedou, a také přebírá skóre odkazujícího webu.  Například když na mě odkazuje Alza z nejnavštěvovanějšího produktu, má tento odkaz tisíckrát větší váhu než odkaz z blogu, který kromě babičky autora nikdo další nečte.

 

Známe velké množství tvůrců webů, kteří si neprávem umísťují odchozí odkaz do patičky webu v souvislosti s odchozími odkazy. Je to z toho důvodu, že stejně jako příchozí odkazy posilují skóre stránky, odchozí odkazy na cizí domény ji naopak skóre ubírají.

Naše doporučení tedy je neuvádět tvůrce webu v dolní části webu ani nikde jinde. Pokud ho tam uvádíte, odstraňte ho. Profesionální tvůrci webu tohle jednoduše nedělají. Ví totiž proč.

 

6. Duplicitní obsah

 

Základem je nedávat totožné texty na více webových stránek. Pokud totiž bude jedna z nich navštěvovanější než druhá, bude se zobrazovat více nahoře. Pokud z nich Google udělá ještě výtažek textu, bude druhý z odkazů až pod tímto textem, což v některých případech může být až příliš nízko na to, aby ho uživatelé vůbec zaregistrovali.

 

Příkladem můžeme být i my wpdistro.cz. Naše texty zveřejňujeme ještě i na portále warengo.cz . Jelikož je to pod osobním profilem, tak nám to nevadí. Ale podívejte se, jak vše zobrazuje google.com

 

 

7. Google Instant Indexing

 

Třešničkou na závěr je Google Instant Indexing. Metoda, která není mezi tvůrci WordPress webů úplně profláklá a která může v konečném důsledku udělat tolik žádaný rozdíl. Jedná se o Google API funkcionalitu, pomocí které lze Google notifikovat o každém nově vzniklém i aktualizovaném postu.

Využití to najde hlavně na portálech s novinkami, kdy je stránka schopná být na Googlu za 5 minut od vypublikování. Tohle řešení máme nasazené a vyzkoušené například na portále Expats.cz.

 

SEO ovládáme a rozumíme mu. U každého byznysu lze k dobré vyhledatelnosti dojít jiným způsobem. Zde vidíte “pouze” technické SEO. Např. u našeho klienta mujsuperbox.cz na určitá slova vyjíždí i dříve jak výrobce. Zde se pracuje velmi s dynamickým obsahem webu. 

 

Nebojte se na nás obrátit a my vám s ním ve WordPressu rádi pomůžeme. Kontaktovat nás můžete přes email info@wpdistro.cz nebo na telefonním čísle uvedeném na našich stránkách WPDistro.cz.

Kontaktujte nás