Hamižnost, neznalost, miliarda v kapse a IT? Co to má společné? Jde to jinak? - Apertia Tech

Za vším stojí ego. Můj kód je lepší než tvůj kód. Můj gizmo je větší než tvůj. Já to napíšu stokrát líp než ty. Já budu mít miliardu. A pak mě zavřou na deset let jako mistra Janatu. Protože jsem nějak v procesu zapoměl, že kradu.

Proto to takovým lidem přeju. Kdo seje vítr sklidí pohostinnost našich věznic. Ale to jde mimo IT.

S IT má tento příběh chamtivých, kterých se v poslední době vyrojilo několik – jako třeba Ortinský, Janata a král Mička, který dokonce do IT investoval.

Neznalost, netrpělivost a rychlá vidina zisku. Ego je dohnalo tam, kam patří.

Ale co to pořád má společného s IT?

Ega programátorů jsou totiž enormní. Můj kód je větší, lepší, rychlejší. Za svých 17 let v business IT jsem to slyšel tolikrát. Ale tolikrát. To se musí přepsat. To je celé k ničemu. Já to napíšu líp.

A pak naprosto přesně jako mistři v úvodu článku tito inženýři, se kterými jsem měl tu čest komunikovat ať už v práci nebo ve fórech udělají jediné.

Zkrachují. Buď finančně, nebo mentálně, protože zjistí, co je to skutečně “něco přepisovat”. Kolik chyb sami dělají, jak jejich ego přerostlo jejich hlavu. Jak nejsou schopní vyvinout téměř nic, protože jejich velká ústa pouze ukecala toho vnitřního osazence jejich hlavy a oni se pokusili o nemožné. Svým egem přeprogramovat to, co dělají například stovky a tisíce lidí okolo celé planety.

A pohořeli.

A naprosto analogicky k tomu, jak pohořeli investoři u výše uvedených mágů finančního světa, pohoří firmy, které si u těchto programátorských neúnavných hvězd IT světa pořizují software.

Protože scénář je vždy stejný. Nejdřív projekt vypadá naprosto úžasně, následně se ego, prsty programující kód a hlava vyčerpá a chytí do nekonečných špaget vlastních myšlenek a neotestovaných postupů a kódů.

No a ve finále jsou tu roční zpoždění, neaktualizovatelný systém, který stál statisíce až miliony, bolest při každé žádosti o změnu, nekomunikace, zahlazování chyb, zametání emailů pod koberec.

Mentální krach na všech stranách.

Ale stejně jako v případě investování existuje správná Unix cesta v IT. V obou oborech to znamená neustále se učit, sklonit ego a po malých krocích zjišťovat, který svět je ten pravý.

Za IT je to spolupráce velkých týmů na celosvětových platformách. Ať už je to MySQL, PostgreSQL, Linux, Chromium, Ruby, Python, React a další a další tisíce a desetitisíce softwarů pod MIT, BSD nebo GPL licencí. Je to o sklonění ega a začlenění se do vývojářské komunity.

Já jsem měl vždy opačný přístup – hele, oni to určitě naprogramují líp, než já. A pouze tehdy, když zjistím, že tomu tak opravdu přes desítky navazujících konsekvencí jako jsou aktualizovatelnost, zpětná kompatibilita, přístupnost kódu a dokumentace a další a další, není, poohlížím se po konkurenčním otevřeném řešení, které ale opět někdo velmi pravděpodobně naprogramoval lépe, než bych to udělal já.

 

…………………………..

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile.

Nyní je spolumajitelem společnosti WYR, s.r.o., která má více značek a implementuje Open Source do společností

WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je CRM systém pod Open Source licencí, který  implementujeme do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.

 

Kontaktujte nás